Krótka Historia Świąt Majowych

Majówka, choć nie tak wyczekiwana przez uczniów jak wakacje, jest czasem w którym większość z nas odpoczywa od swoich obowiązków. Jest to jednak przede wszystkim okres świąt, których historię chciałbym dzisiaj nieco przybliżyć. Święto Pracy oraz Dzień Flagi opiszę razem, 3 maja zostanie opisany osobno ze względu na obszerny temat z tym świętem związany.
Święto Pracy-pierwsze obchody z nim związane odbyły się w 1890. Wiąże się z nim dość ciekawa i zarazem intrygująca historia. Przenieśmy się na chwilę do Stanów Zjednoczonych XIX wieku. Niska płaca, fatalne warunki oraz 12 godzin pracy z pewnością nie jest tym, o czym się marzy. W większości przypadków pracownicy zaczynali wszczynać bójki oraz awanturować się w celu wywalczenia poprawy obecnej sytuacji. W skrajnych przypadkach takie zachowania wiązały się ze zwolnieniem całej załogi danej fabryki oraz rotacją pracowników. Zwolnieni pracownicy szybko przystąpili do dalszej walki, organizując liczne demokracje. Wielu towarzyszyła policja, często bowiem dochodziło podczas nich do bijatyk. Osobami wybranymi na miejsce przewodniczących demonstracjom zostali Albert Parsons oraz August Spies. Obrali oni datę 1 maja za dzień Marszu demonstracyjnego, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Następną z inicjatyw protestujących był zorganizowany 3 maja wiec. Z powodu dużych opadów deszczu przyszło zaledwie 200 osób. Zagadką, która pozostaje do dziś nierozwiązana jest zachowanie policjantów mających za zadanie pacyfikować agresorów. Zaatakowali oni protestujących, co przerodziło się w walną bitwę. Nagle w stronę policji została rzucona bomba, która eksplodując zabiła jednego z policjantów i raniła ponad 13. W związku z tym policjanci nie zwlekając użyli rewolwerów, strzelając do tłumu. Nie wiadomo dokładnie ile osób zginęło, ale liczba ta musiała być na pewno duża, ponieważ niektórymi z ofiar pozostali policjanci postrzeleni przez swoich kolegów. W związku z takim obrotem spraw sąd skazał przywódców-w tym Parsonsa oraz Spiesa na śmierć. 3 lata po tych wydarzeniach 1 maja został ustanowiony dniem pracy chcąc w ten sposób upamiętnić poległych kolegów.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej- obchodzony w Polsce 2 maja. Nie jest to dzień wolny od pracy, jednak większość polaków bierze wtedy urlop w związku z tym że dzień ten przypada pomiędzy 1 a 3 maja, czyli świętami.
Co ciekawe tego samego dnia jest również obchodzony Dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicami kraju. W 2003 podjęte zostały pierwsze kroki w związku z utworzeniem takiego święta. Ostatecznie wkrótce, bo 20 lutego 2004 roku sejm uchwalił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który przypadał właśnie na 2 maja. Oprócz Polaków swoje święto flagi posiada wiele innych państw w tym Stany Zjednoczone, Argentyna, Finlandia czy Meksyk.

Konstytucja 3 Maja-została uchwalona 3 maja 1791 roku. Jest to pierwsza w Europie oraz 2. na świecie konstytucja uchwalona przez ówczesne rządy. Niewątpliwie rewolucjonizowała ona Polskę, udoskonalając chociażby wady wolnej elekcji czy demokracji szlacheckiej. Wprowadzała monarchię dziedziczną, odbierała prawo głosu gołocie(szlachcie nieposiadającej ziemi), równała mieszczan i szlachtę pod względem prawnym oraz zapewniała ochronę prawną chłopom, eliminując tym samym najgorsze nadużycia pańszczyzny. Znosiła także znane zapewne nam wszystkim liberum veto. Jej publikacja wzbudziła złość u władz rosyjskich, które sprawowały pieczę nad Państwem Polskim, wprowadzając tam własny nienaruszalny ustrój. Pomimo stawienia czoła wrogowi, z powodu zdrady Fryderyka Wilhelma II Katarzyna Wielka pokonała nasze wojska. Za kilka lat Polska utraciła na 123 lata niepodległość. Podczas tych trudnych lat konstytucja przypominała o walce o niepodległość, o tym że pomimo braku granic na mapie, państwo Polskie nie zniknęło z serc Polaków. Po odzyskaniu niepodległości, obchodzenie święta 3 maja zostało wznowione w 1919 roku. Zarówno podczas II Wojny Światowej jaki komuny panującej w Polsce, święto zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1990 roku. Ciekawostką jest, iż od 2007 roku święto to jest również obchodzone na Litwie.

Zostaw odpowiedź