Kraszanki, drapanki to nasze pisanki, a w koszyczku mamy dwa baranki

Dla nas – chrześcijan Wielkanoc to najważniejsze święto. Post, który trwa czterdzieści dni pozwala przygotować się do przeżycia ważnych chwil: śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W Polsce Wielkanoc posiada wiele obyczajów, które powinniśmy przestrzegać. Niedziela Palmowa to symbol przybycie Jezusa do Jerozolimy, rozpoczyna Wielki Tydzień. Kiedyś nazywa była Wierzbną, bo gałązki wierzby zastępowały palmy. W tygodniu przed Niedzielą Palmową aż do Wielkiego Tygodnia nie można było wypiekać chleba. Niedziela Zmartwychwstania czyli Wielka Niedziela, która się rozpoczyna uroczystą mszą. Później cała rodzina zasiada się przy stole i spożywa świąteczne śniadanie, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się poświęconym jajkiem. Pisanki – pochodzenie tradycji malowania pisanek nie jest do końca znane. Każdy kolory symbolizuje coś innego. Fioletowy i niebieski oznaczają Wielki Post, czerwony – przelana krew Chrystusa, zielona oraz brązowa i żółta to radość. W naturalny sposób jajka można zafarbować gotując je w łupinach cebuli, kwiatach lub korze dębu. Śmigus Dyngus to lany poniedziałek. Zajączek po świątecznym śniadaniu, wszystkie dzieci chodzą po domu i szukają ukrytych jajeczek czekoladowych.
Jakie tradycje wielkanocne ma Polska?
Niedziela Palmowa – Tydzień przed Wielkanocą idziemy na uroczystą msze – nabożeństwo zwane Palmową Niedzielą. Tego dnia na msze zabieramy ze sobą palemki. Poświęcona w kościele palma – chroni domowników przed nieszczęściem.
Środa Popielcowa – W tym dniu podczas mszy kapłan posypuje głowy popiołem. Ta tradycja symbolizuje pokutę wiernych.
Wiosenne porządki – Polacy starają się wysprzątać swoje domy, tak by w czystości oczekiwali zmartwychwstania Jezusa. Ta tradycja wywodzi się od wiary, że sprzątając dom pozbywamy się zła i nieszczęść, które przez cały czas gromadziły się w naszych mieszkaniach.
Wielkanocny koszyczek – W Wielką Sobotę święcimy wielkanocne potrawy. W koszyczku musi znaleźć się baranek – symbolizujący on zmartwychwstania, jajka – narodziny i mięso – znak kończącego się postu.
Śniadanie wielkanocne – W Wielką Niedzielę domownicy spotykają się rano przy stole, aby wspólnie zjeść uroczyste śniadanie. Podczas tego świątecznego posiłku powinno się skosztować wszystkich potraw, które były w koszyczku. Na stole musi pojawić się żurek z białą kiełbasą, wędliny, mazurek i babka. Zanim zaczniemy jeść, należy podzielić się z bliskimi jajkiem.
Symbolika potraw:
-baranka – symbol zmartwychwstałego Jezusa
- jajka – symbol rodzącego się życia
- chleb – symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności
- chrzan – symbol męki Pańskiej
- sól – istota prawdy
- ser – symbol pojednania człowieka z naturą
- babkę – symbol umiejętności
Rodzaje ozdabiania jajek:
Drapanki – barwione jajka są wydrapywaniu na wzory i motywy.
Kraszanki -gotowanie jaj w roztworze z barwnikiem.
Pisanki – dekorowanie jajek wielkanocnych, rysowanie na skorupce odpowiednich wzorów.
Naklejanki – naklejanie na skorupkę dekoracyjnych elementów.
Ażurki – wydmuszki jaj, w których tworzone są otwory, a następnie malowane farbą.
Karolina Horbacz

Zostaw odpowiedź