WEGAnizm a WEGEtarianizm

Wegetarianin – to osoba, która nie je mięsa i ryb.
Weganin- to osoba, która nie je żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie je mięsa i nabiału, jajek, tłuszczu zwierzęcego. Nie używa także kosmetyków ze składnikami pochodzenia zwierzęcego i testowanych na zwierzętach. Unika również odzieży ze zwierząt typu skóry czy futra.

Ciekawostki:

Badania przeprowadzone na 6000 wegetarianach i 5000 osobach jedzących mięso pokazują, że wegetarianie żyją dłużej i są mniej narażeni na choroby serca i na zachorowanie na raka.
Zgodnie z najnowszymi badaniami Światowa Organizacja Zdrowia, czerwone mięso i mięso przetworzone przyczyniają się do powstawania nowotworów.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy istnieje ryzyko utraty smaku?

Jeżeli będziemy zastępować mięso odpowiednimi pierwiastkami (takimi jak cynk, który jest w np. fasoli, orzechach, produktach pełnoziarnistych i mleku) to nie zakłócimy naszego zmysłu smaku.

Czy korzyści diety wegańskiej wynikają z rezygnacji z mięsa?

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania tej diety są wynikiem eliminacji z diety białej mąki, rafinowanych olejów oraz tłuszczy trans, a nie tylko mięsa zwierzęcego.

Z czego jeszcze się rezygnuje?

Ze spożywania mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów o wysokim stopniu przetworzenia.

Czy cholesterol zawarty w żywności jest szkodliwy?

Obecnie wiadomo, że żółtko jaja kurzego (którego weganie nie jedzą) zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, które mogą się wręcz przyczynić do obniżenia poziomu złego cholesterolu.

Czy weganie i wegetarianie żyją dłużej?

Wiele badań sugeruje, że wegetarianie i weganie żyją dłużej. Jednak fakt, że osoby poddające się zdrowym dietom, prowadzą zdrowy tryb życia i ograniczają bądź całkowicie eliminują używki. Dlatego nie można stwierdzić, że predyspozycje te wynikają z eliminacji mięsa z diety.

Czy spożywanie mięsa przyczynia się do wielu chorób?

Schorzenia serca, cukrzyca oraz choroby nowotworowe to stosunkowo nowe problemy zdrowotne. Mięso jest spożywane od bardzo dawna, więc trudno uważać je za powód powyżej wymienionych chorób. Co więcej, badania naukowe potwierdzają brak związku pomiędzy spożywaniem chudego mięsa a chorobami serca, rakiem lub cukrzycą.

Karolina Horbacz

Zostaw odpowiedź