Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe? Dobrze się bawmy, ale pamiętajmy o zdrowym rozsądku!

Rozwaga i rozsądek to umiejętność podejmowania decyzji oraz skłonność do namysłu przed wyborem działań. Już za trzy tygodnie w Wielkopolsce rozpoczną się ferie zimowe. Dla niektórych polskich województw zaczną się one wcześniej lub później. W wolnym czasie często nam się nudzi, nie wiemy, co robić i wpadamy na niemądre pomysły. Musimy pamiętać, że rozwaga i rozsądek zawsze, a w czasie ferii szczególnie powinny nam nieustannie towarzyszyć. Coraz częściej słyszy się, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki. Oprócz tego, że bardzo szybko się od niech uzależnia to w dodatku powoli wyniszczają cały organizm, wpływając nie tylko na poszczególne narządy ale także na psychikę człowieka. Mimo iż w Polsce są nielegalne, nie jest trudno je zdobyć. Kolejną często eksplorowaną przez nastolatków używką jest e-papieros. Bardzo modny i bardzo szkodliwy. Można oczywiście znaleźć w Internecie artykuły, w których e-papierosy przedstawiane są w sposób bardzo pozytywny, z samymi plusami, bez wad. Prawda jest jednak taka, że naukowcy udowodnili, że w tej używce również znajdują się szkodliwe i rakotwórcze związki chemiczne. Warto pamiętać również o rzeczach, które o dziwo nie są dla wszystkich oczywiste. Po pierwsze wchodzenie na zamarznięte jezioro czy staw. Wydaje się, że to bardzo świetna zabawa, ale co roku wzrasta liczba ludzi, którzy zginęły w wyniku takiej zabawy.
Byłam świadkiem zdarzenia, które miało miejsce rok temu w ferie. Młoda matka z wózkiem w którym znajdowało się dziecko weszła z nim na zamarznięte jezioro. Na szczęście ani jej, ani dziecku się nic nie stało, mimo wszystko nie warto igrać z losem. Pamiętaj również o podstawowych rzeczach takich jak: nie biegaj na śliskiej powierzchni, ubieraj się stosownie do pogody, zapoznaj się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegaj. Mam nadzieję, że mimo dwóch tygodni wolnego czasu nie wpadniesz na żaden nierozsądny pomysł i będziesz pamiętał o dobrej zabawie, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie. Dobrych ferii!

Weronika Lonka

1 komentarz

  1. myszka.miki10 · 3 stycznia 2017 Odpowiedz

    Prowadzisz bardzo ciekawego bloga. Jesli mialabys chwilę, wpadnij do mnie, dodałam nowy rozdział :) http://naucz-mnie-tego.blog.onet.pl/

Zostaw odpowiedź